Wykończenia pod klucz – sprawdź, czy to opcja dla Ciebie!

Niniejszy artykuł pod tytułem Pudełka i kartony, czyli zrób sobie szafę DIY nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Pudełka i kartony, czyli zrób sobie szafę DIY należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Wykończenia pod klucz – w dzisiejszym artykule sprawdzamy, ile kosztuje takie rozwiązanie. W Polsce najpopularniejszy standard to mieszkanie w stanie deweloperskim. Czy słusznie?

Wykończenia pod klucz – co to oznacza?

Wykończenia pod klucz to mieszkania, które od razu po zakupie są gotowe do zamieszkania i można się do nich wprowadzić. Najczęściej takie lokale mają już urządzoną kuchnię i łazienkę, pomalowane ściany, posiadają drzwi i okna, a także podłogi wyłożone panelami.

Ile kosztują wykończenia pod klucz?

Czy wykończenia pod klucz są drogie? To zależy od kilku czynników:

  • Klient i jego preferencje – oczywiste jest, że mieszkania zlokalizowane w bardziej atrakcyjnych okolicach oraz te o większym metrażu będą droższe,
  • Standard wykończenia – rynek mieszkań pod klucz dzieli się na rynek standard i rynek premium – to od klienta zależy, jaki standard wykończenia go interesuje,
  • Dostęp dewelopera do cen, materiałów, ekipy remontowej – jeśli deweloper ma dostęp do atrakcyjnych cen, mieszkanie będzie o wiele tańsze,

Jeśli chodzi o ceny mieszkań pod klucz na Dolnym Śląsku, we Wrocławiu możemy znaleźć wiele ciekawych ofert. Ich ceny za metr kwadratowy mogą sięgać od ponad 5 tysięcy złotych za metr kwadratowy, do około 8 tysięcy złotych za metr kwadratowy. Przykładowo, 2 – pokojowe mieszkanie pod klucz, zlokalizowane na Krzykach będzie nas kosztować około 6 – 7 tysięcy za metr kwadratowy.

Jeśli zależy nam na standardzie Premium, luksusowe apartamenty pod klucz we Wrocławiu znajdziemy już w cenie około 7 – 8 tysięcy złotych za metr kwadratowy.

Mieszkania pod klucz – zalety i wady

Jeśli chodzi o zalety mieszkań wykończonych pod klucz, największą z nich jest oszczędność czasu. To deweloper w imieniu osoby kupującej zajmie się takimi sprawami, jak transport materiałów ze sklepu budowlanego, czy poszukiwanie ekipy remontowej.

Czas realizacji jest o wiele krótszy, kupujący ma też pewność co do wysokiej jakości wykonanych prac. Kupujący zawsze ma dostęp do dokumentacji projektowej i zna dokładny kosztorys przedsięwzięcia.

Wady mieszkań pod klucz, to:

  • ograniczony wybór materiałów budowlanych i wykończeniowych,
  • ograniczona ilość usług oferowanych przez dewelopera,
  • koszty remontu, które, jeśli mamy dostęp do tańszej ekipy budowlanej, mogą być większe niż w przypadku, gdybyśmy wykonywali remont na własną rękę.