“Stan deweloperski mieszkania” to termin, który dominuje na rynku nieruchomości. Niemal 90% Polaków wybiera właśnie to rozwiązanie ze względu na niskie koszty, nie wiedząc dokładnie, co się pod nim kryje. Objaśniamy, z czym wiąże się stan deweloperski!

Stan deweloperski mieszkania – dlaczego jest tak chętnie wybierany?

W Polsce jest to, jak już wspomnieliśmy, główny wybór naszych rodaków. Co ciekawe, w Europie Zachodniej rozwiązanie jest to niemal nieznane. W opcji tej mieszkańców naszego kraju kusi przede wszystkim niska cena. Różnica między nim a gotowym mieszkaniem “pod klucz” może wynosić nawet 40 tys. zł.

Wybieranie stanu deweloperskiego łączy się również z brakiem zaufania do firm deweloperskich lub chęć wykończenia mieszkania w sposób oryginalny, tak aby nie przypominało innych mieszkaniowych standardów.

Co oznacza stan deweloperski mieszkania?

Konkretnej definicja tego rozwiązania zwyczajnie nie istnieje. Poszczególne elementy wykończenia zależą bowiem do zapisów w umowie sprzedaży, którą podpisujemy z deweloperem.

Najczęściej pod tym pojęciem znajdziemy surowy stan naszego domu lub mieszkania. Będziemy mieli możliwość do przystąpienia do prac wykończeniowych. Czyli stan deweloperski to zakończenie wszelkich robót związanych z ociepleniem budynku, przygotowaniem ścian i podłóg, a w przypadku zakupu domu – z elewacją i zagospodarowaniem przestrzeni wokół.

Wybierzmy ofertę pod siebie

Musimy pamiętać, że oferty dewelopera mogą być różne. Niektórzy inwestorzy oferują np. podwyższony stan deweloperski lub rozszerzone pakiety wykończeniowe do wyboru. Może też podjąć się negocjacji indywidualnych warunków.

Pamiętajmy, że przy podpisywaniu umowy nie możemy jedynie zadowolić się określeniem “stan deweloperski mieszkania”- musimy dokładnie dopytać, co on zawiera i przeanalizować wszystkie szczegółowe informacje.

Ile pracy jeszcze przed nami?

Mieszkanie w stanie deweloperskim musimy wykończyć, a żeby zrobić to jak najsprawniej, potrzebny będzie nam starannie przygotowany plan.

Na samym początku zastanówmy się, czy w naszym nowym mieszkaniu nie chcemy wprowadzić jakichś zmian, jak np. zmienienie ilości gniazdek elektrycznych, układu lamp, zainstalowanie gniazdek telewizyjnych czy Internetowym. Potem możemy dopiero przystąpić do prac wykończeniowych.

Pamiętać będziemy musieli przede wszystkim o:

  • montażu drzwi i podłóg
  • malowaniu ścian
  • wykończeniu kuchni i łazienki
  • aranżacji mebli

Musimy wziąć więc te wszystkie aspekty pod uwagę i zastanowić się, czy takie rozwiązanie rzeczywiście nam pasuje. Stan deweloperski mieszkania wymaga od nas więcej pracy, to fakt, ale mamy pewność, że nasz nowy dom będzie mógł być naszym odzwierciedleniem i przystanią, w której z chęcią będziemy zatrzymywać się na chwile odpoczynku.

Related Posts