Pudełka i kartony, czyli zrób sobie szafę DIY

2020.04.08

2 minuty i 24 sekundy

Zdjęcie stockowe

Spis treści:
  • Zanim zaczniemy pracę
  • Wykonanie
  • Zalety tekturowej szafy
Niniejszy artykuł pod tytułem Mieszkanie z antresolą – wady i zalety nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Mieszkanie z antresolą – wady i zalety należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Czy zrobienie mebla tanim kosztem w dzisiejszych czasach jest możliwe? Oczywiście, że tak. Jeżeli ma się dostęp do kartonowych pudełek lub opakowań, można dokonać naprawdę wielu rzeczy. Wystarczy tylko kreatywności, chęci, a na pewno będziemy cieszyć się szafą pojemną, która nie będzie kosztowała nas więcej jak kilkadziesiąt złotych. Czy to możliwe? Przekonajmy się o tym sami.

Zanim zaczniemy pracę

W pierwszej kolejności należy zgromadzić odpowiednie materiały, dzięki którym powstanie szafa dużych rozmiarów – mogąca nam nawet służyć za garderobę. Aby móc wykonać taki mebel potrzebnych będzie kilkanaście pudełek kartonowych takich samych. Nie podobnych, nie od zupełnie innych rozmiarów – takich samych, Dzięki temu będziemy mieli pewność, że szafa będzie miała równe półki i nie będzie przechylać się na różne strony. Dodatkowo przydać się mogą dwa lub nawet trzy pudełka, które będą służyły do wykonania korpusu szafy. Dobre są kartony o podwójnych ściankach – będą bardziej mocniejsze. Nie zapominajmy o kleju na gorąco, taśmie dwustronnej i wikolu. Czego nam zabraknie – zawsze będziemy mogli dokupić po drodze.

Wykonanie

Pudełka kartonowe należy ustawić jeden na drugim i dopasować do siebie idealnie. Żaden nie może wystawać nawet o milimetr, ponieważ nie uzyskamy wtedy stabilności. Jeden karton muszą być równo ułożone. Aby trzymały się stabilnie opakowania należy od razu sklejać ze sobą dobrym klejem. Jedno piętro – klej – drugie piętro szafy – klej – trzecie piętro, itd., aż uzyskamy pożądaną wysokość w szafie. Jednocześnie warto od razu wszystko umieścić w bokach i tyle szafy. Półki szafy należy przykleić do boków szafy i korpusy przy pomocy taśmy dwustronnej. Przy czym należy pamiętać, że taśma nie może być widoczna. W inny sposób rzeczy w niej umieszczone będą nam się przyklejać do ścian szafy. Pamiętajmy, że boki szafy, tak samo jak korpus, muszą być wykonane z jednolitego kartonu, który nie będzie się rozklejał. Po sklejeniu całej szafy – całość warto delikatnie (żeby nie zalać całości) pomalować wikolem. Dzięki temu szafa się wzmocni i będzie w stanie sprostać wilgoci. Na samym końcu szafę można pomalować na dowolnie wybrany przez siebie kolor.

Zalety tekturowej szafy

Szafa wykonana z pudełek ma wiele zalet. Jedną z nich jest lekkość i możliwość przenoszenia z miejsce na miejsce. Mebel, który będzie wykonanych z opakowań można dopasować do swoich potrzeb. W szczególności, że bardzo często mamy do czynienia z niewymiarowymi wnękami, które można wykorzystać na przechowywanie rzeczy.