Jeśli jesteś właścicielem domu jednorodzinnego to doskonale wiesz, że przynajmniej raz na 5 lat należy dokonać przeglądu instalacji elektrycznej w budynku. Wykonywane regularnie przeglądy i pomiary elektryczne są w stanie zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom domu, a także sprawiają, że instalacja elektryczna funkcjonuje prawidłowo. Oprócz okresowych pomiarów, warto również doraźnie zajmować się bieżącymi usterkami.
Przed oddaniem budynku do użytku, musi być on sprawdzony przez specjalistów, między innymi pod kątem instalacji elektryki w domu. Taką regulacje wprowadziła ustawa o prawie budowlanym z 2017 roku. Ustawa mówi również o tym, że właściciel danego budynku zobowiązany jest do dokonywania okresowych pomiarów elektrycznych co 5 lat. Przegląd ma za zadanie sprawdzenie stanu technicznego instalacji elektrycznej a także stopnia przydatności budynku do funkcjonowania. W przypadku wystąpienia poważnych zewnętrznych powodów, które mogły mieć wpływ na stan techniczny budynku takie jak pożar, powódź czy silne wiatry, taki przegląd oraz towarzyszące mu pomiary elektryczne należy wykonać niezwłocznie. W przypadku zaniechania tego typu postępowania może dojść do narażenia życia ludzi, mieszkających w budynku. Posiadanie aktualnego stanu technicznego domu jednorodzinnego jest również podstawą do wypłaty odszkodowania w przypadku pożaru lub zalania.
Oględziny i pomiary elektryczne wykonywane są w celu ustalenia sposobu działania urządzeń elektrycznych oraz wykazania, czy są one prawidłowo zainstalowane. Podczas oględzin zwraca się więc uwagę na to czy przewody elektryczne nie stanowią zagrożenia dla mieszkańców budynku. W związku z tym sprawdza się czy gniazdka są prawidłowo przymocowane i zabezpieczone oraz czy znajdują się w bezpiecznej odległości od źródeł wody np. kranu, wanny czy prysznica. Po zakończonych oględzinach elektryk dokonuje pomiarów elektrycznych. Jest to kolejny istotny element przeglądu technicznego instalacji elektrycznej.
W skład czynności przeglądowych wchodzą cztery pomiary, a pierwszym z nich jest pomiar skuteczności ochrony przewodów przed spięciem lub zwarciem. Dokonuje się go dzięki szybkiemu wyłączeniu i włączeniu zasilania i wówczas sprawdza się sposób funkcjonowania odpowiedzialnych za ochronę urządzeń – wyłącznika nadmiarowo-prądowego lub wkładki topikowej. Drugim pomiarem jest dotyczy skuteczności przeciwpożarowej, którą określa się na podstawie czy urządzenie zabezpieczające odłączy zasilanie, w przypadku wystąpienia zagrożenia, czyli napięcia na metalowej powierzchni pralki albo lodówki. Elektryk wykonuje również pomiar rezystancji izolacji, stanowiący o odpowiednim lub zbyt niskim poziomie izolacji przewodów w instalacji elektrycznej. W przypadku zbyt niskiej rezystancji dochodzi do nieprawidłowego działania czujników alarmowych. Ostatnim niezbędnym pomiarem w trakcie przeglądu technicznego instalacji elektrycznej jest badanie wyłączników różnicowo – prądowych, którego dokonuję się poprzez sprawdzeniu funkcjonowania czujników przeciwpożarowych, które powinny odciąć zasilanie w przypadku porażenia prądem.
Więcej o pomiarach elektrycznych przeczytasz na uprawnienia-g1.pl.