Nowoczesne projekty domów pozwalają nam zaoszczędzić pieniądze na eksploatacji budynku. Podpowiadamy, czym charakteryzują się domy energooszczędne i jak je rozpoznać!

Czym powinny charakteryzować się nowoczesne projekty domów, aby były energooszczędne?

Małe jest piękne i… opłacalne

Im mniejszy postawimy dom, tym mniej będziemy mieli strat ciepła. Starty zależą bowiem od powierzchni przegród, przez które ciepło przenika. Jeżeli postawimy na małą powierzchnię, koszt ogrzewania będzie więc zauważalnie niższy.

Ważny jest kształt!

Najlepiej, aby dom był wybudowany na planie prostokąta, z prostym jednospadowym dachem.  Do największych strat ciepła dochodzi w narożnikach i załamaniach przegród. Im będzie ich mniej, tym dla nas (i naszego portfela) lepiej. Dom o prostej bryle jest tańszy w budowie i trudniej popełnić błędy przy jego stawianiu.

Zdecyduj się na piętro!

W domach piętrowych z poddaszem zauważa się dużo mniejsze straty ciepła. Do znacznej części dochodzi bowiem przez dach, a w domu parterowym powierzchnia dachu jest największa w stosunku do powierzchni użytkowej.

Wybierz dobre okna

Duże przeszklenia do od podłogi do sufitu w miejscach, gdzie potrzebujemy odpowiedniej temperatury, będą bardzo energochłonne. Możemy liczyć jedynie na to, że jeżeli postawimy je od strony południowej, zrekompensujemy straty, zyskami wynikającymi z dużego nasłonecznienia. Zawsze lepiej jest, gdy okna są szerokie niż sięgające do ziemi.

Jeśli jednak zdecydujemy się na dom z dużymi oknami, ale chcemy, by straty ciepła w nim były jak najmniejsze, powinniśmy zamontować specjalne okna. Mają one niższy od standardowego współczynnik ciepła.

Dopasuj układ pomieszczeń

Nowoczesne projekty domów energooszczędnych powinny usytuować pomieszczenia w odpowiedni sposób. Na północy powinny znajdować się pokoje pomocnicze, tj. schowek, garderoba, garaż. Możemy w nich utrzymywać temperaturę niższą niż w innych pomieszczeniach. Możemy wtedy też zmniejszyć powierzchnię bądź całkowicie zrezygnować z okien w tej części budynku.

Odpowiednie materiały budowlane

Musimy zadbać o dobre docieplenie odpowiednio grubą warstwą izolacji termicznej. Standardem jest ocieplanie styropianem lub wełną mineralną o grubości 12-15 cm. Coraz częściej projekty nowoczesnych domów uwzględniają jednak izolację o grubości nawet 20 cm i większej. Ogrzane powietrze we wnętrzu jest lżejsze, unosi się, dlatego ważna jest też izolacja dachu. Minimum będzie tu ok. 30 cm izolacji.

Related Posts