Mieszkanie z rynku wtórnego to lokal, który już istnieje i można się do niego wprowadzić od razu po zakupie. Dzięki temu przyszły nabywca może dokładnie sprawdzić stan techniczny mieszkania, a także najbliższą okolicę. Jakie korzyści niesie za sobą to rozwiązanie?

Mieszkanie z rynku wtórnego – o czym warto wiedzieć?

Rynek nieruchomości to:

  • rynek pierwotny – na tym rynku dokonuje się obrotu nieruchomościami nowymi, czyli takimi, które pochodzą prosto od dewelopera. Mogą one być oddane w stanie deweloperskim, surowym lub wykończone pod klucz.
  • rynek wtórny – ten rynek obejmuje mieszkania, które zostały nabyte wtórnie, czyli posiadały już swojego właściciela. Lokale z rynku wtórnego są zazwyczaj wykończone i można się do nich od razu wprowadzić.

Jeśli myślisz o tym, by zakupić mieszkanie z rynku wtórnego, przede wszystkim należy pamiętać o tym, by sprawdzić dokładnie stan techniczny lokalu. W szczególności ważne jest, by oszacować ewentualne koszty remontu. Warto przyjrzeć się np. instalacji grzewczej i zastanowić, czy nie przydałaby się jej modernizacja.

Mieszkanie z rynku wtórnego – korzyści dla kupującego

Jedną z dużych zalet mieszkań pochodzących z rynku wtórnego jest możliwość sprawdzenia okolicy, w której znajduje się mieszkanie. Mieszkania te z reguły znajdują się na osiedlach, które już funkcjonują, posiadają szereg udogodnień i swoich mieszkańców. Możemy przyjrzeć się, czy w okolicy jest dużo sklepów, przedszkola, szkoły, place zabaw, salony usługowe i inne miejsca ważne z punktu widzenia przyszłego zamieszkania w lokalu. Możemy prześledzić plany zagospodarowania dzielnicy, a nawet poznać przyszłych sąsiadów.

Inne zalety, to:

  • Atrakcyjna cena – mieszkania pochodzące z rynku wtórnego są o wiele tańsze od tych z rynku pierwotnego. Osobie, która chce sprzedać mieszkanie, zazwyczaj zależy na tym, by sprzedać je szybko. Jest więc skłonna do ustępstw i negocjacji.
  • Możliwość wprowadzenia się od zaraz – mieszkania z rynku wtórnego są otynkowane i pomalowane. Lokale posiadają podłogi, okna i drzwi. Jedyne, co musimy zrobić przed wprowadzeniem się to szybkie odświeżenie, np. przemalowanie. Wydatki związane z remontem można rozłożyć w czasie.

Badania dowiodły, że jeśli chodzi o rynek wtórny mieszkań, klienci cenią sobie najbardziej w rynku fakt, iż cenę mieszkania można negocjować. Równie ważna jest możliwość wprowadzenia się do lokalu od razu. Jeśli Ty również należysz do tego grona, warto rozważyć zakup mieszkania z rynku wtórnego!