Mieszkanie typu open space – wady i zalety

Niniejszy artykuł pod tytułem Pudełka i kartony, czyli zrób sobie szafę DIY nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Pudełka i kartony, czyli zrób sobie szafę DIY należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Open space pojawia się coraz częściej w budownictwie mieszkalnym. Mieszkanie typu open space może mieć postać kawalerki lub kilkupokojowego lokalu. Jakie są wady i zalety tego rozwiązania? Podpowiadamy w dzisiejszym artykule!

Mieszkanie typu open space – co oznacza open space?

Mieszkanie z open space to lokal, którego powierzchnia nie jest w żaden sposób ograniczona ścianami. Na open space może się składać salon z kuchnią lub salon, nad którym znajduje się antresola. Takie rozwiązania można spotkać w mieszkaniach typu kawalerka, mieszkaniach kilkupokojowych, domach jednorodzinnych, a także nieruchomościach typu Premium, np. luksusowych apartamentach.

Mieszkanie typu open space – wady i zalety

Jakie są zalety i wady mieszkań z przestrzenią open space? Zacznijmy od wad. Oto i one:

  • Open space nie sprawdzi się w przypadku osób, które cenią sobie prywatność i intymność – po lokalu może rozchodzić się hałas,
  • Przestrzeń typu open space jest trudna do ogrzania, zwłaszcza jeśli posiadamy w mieszkaniu antresolę. Wysokie pomieszczenia nagrzewają się bardzo wolno, z kolei niskie pomieszczenia pod antresolą ogrzewają się o wiele szybciej – całe ciepłe powietrze może się gromadzić w wyższych partiach, przez co na podwyższeniu będzie ciągle duszno,
  • ile mieszkanie z open space łatwo zaaranżować, o tyle trudniej jest utrzymać w nim porządek. Bez organizerów i sprytnie przemyślanych schowków nie da rady!

A co z zaletami open space? Jeśli cenisz sobie nowoczesne rozwiązania i szukasz mieszkania, które zapewni Ci dużą swobodę, to na pewno jest to styl dla Ciebie.

Inne zalety open space to:

  • Duża przestrzeń, którą można ciekawie zaaranżować – poszczególne strefy open space mogą zostać od siebie oddzielone za pomocą mebli, akustycznych ścianek, kotar lub nawet nietypowego oświetlenia,
  • Możliwość integracji domowników,
  • Łatwość w przearanżowaniu, jeśli jakieś rozwiązania nam się znudzą – wystarczy przestawić jeden mebel lub kupić jakiś nowy element, by całkowicie odmienić charakter lokalu,
  • jasne i przestronne wnętrze – mieszkania typu open space są zwykle bardzo dobrze oświetlone, taki układ wnętrz sprawdza się świetnie w przypadku kawalerek i mniejszych lokali, ponieważ przestrzeń mieszkania wydaje się optycznie większa.

A czy Wy zdecydowalibyście się, żeby zamieszkać w mieszkaniu typu open space?