Mieszkania pod inwestycję – jak kupować mieszkania na wynajem?

Niniejszy artykuł pod tytułem Pudełka i kartony, czyli zrób sobie szafę DIY nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Pudełka i kartony, czyli zrób sobie szafę DIY należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Coraz więcej ludzi inwestuje w nieruchomości. Nic dziwnego- przynosi to duże zyski i jest bardzo przyszłościowym rozwiązaniem. My podpowiadamy, o czym warto pamiętać podczas wybierania mieszkania pod inwestycję!

Inwestycja na lata

Mieszkania przeznaczone pod wynajem to działanie pewne, lecz zwraca się bardzo długo. Miesięczny czynsz, po odliczeniu podatku dochodowego, może wynosić ok. 0,5% początkowej wartości nieruchomości. W praktyce musimy jednak odjąć jeszcze koszty w postaci czynszu wspólnotowego, remontów, ubezpieczeń, czy wystawiania ogłoszeń. Średnio rzeczywisty zwrot inwestycji następuje po ok. 20-25 latach.

Mieszkanie pod inwestycję – zwróć uwagę na grupę docelową

Nieruchomość, w którą zainwestujemy, powinna odpowiadać potrzebom naszych najemców. Dlatego przed zakupem mieszkania powinniśmy się zastanowić, kto powinien nimi być.

I tak:

  • Studenci potrzebują niedrogiego mieszkania z osobnymi pokojami. Chcą mieć dobry dojazd na uczelnię i do centrum miasta. Zwracają małą uwagę na garaże, piwnice, czy otaczającą ich infrastrukturę.
  • Pracownicy tymczasowi – wynajmują mieszkania jedynie w sezonie, a tym, co się dla nich liczy, jest niska cena.
  • Pracownicy stali – szukają mieszkań w pobliżu miejsca pracy, z dobrym dojazdem, miejscem parkingowym i wysokimi standardami budynku z odpowiednim wyposażeniem (tj. zmywarka czy klimatyzacja).
  • Rodziny – cenią bezpieczne i spokojne okolice, unikają osiedli studenckich.
  • Turyści – wynajmują mieszkania na bardzo krótki czas, jednak płacą dużo więcej niż najemcy stali. Mieszkanie musi mieć dobry dojazd do centrum miasta i spełniać wysokie standardy.

Mieszkanie pod inwestycję – wybór lokalizacji

Jest to swojego rodzaju kompromis. Im lepszą wybierzemy lokalizację, tym większą sumę będziemy musieli zainwestować, ale też osiągniemy później wyższe zyski.

Na plus zawsze działają: dobra komunikacja miejska, mała odległość do centrum handlowych, położenie na strzeżonym osiedlu, czy bliskość terenów zielonych.

Jak kupić mieszkanie pod inwestycję?

Wcześniej mówiliśmy, że większość inwestycji się zwraca. Niestety, są też takie, na których właściciele stracili dużo pieniędzy. Dlaczego? Najpopularniejszym i zarazem najgroźniejszym błędem jest niesprawdzenie planów zagospodarowania przestrzennego.

Zmiana układu dróg lub poważna inwestycja w okolicy mogą silnie wpływać na ceny nieruchomości. Na przykład, jeżeli niedaleko powstanie jakiś uciążliwy obiekt, nie możemy liczyć na wysokie zyski z najmu.

Sama nieruchomość może być obarczona problemem prawnym i może nas to pośrednio dotknąć. Może się zdarzyć, że poniesiemy opłatę dzierżawy wieczystej, czy zapłacimy za sprawy sądowe dotyczące własności gruntu. Najczęściej te problemy pojawiają się w przypadku mieszkań kupionych na rynku wtórnym.

Uciążliwi mogą być też sami lokatorzy. Możemy trafić na ludzi, którzy uparcie nie będą nam płacić, ani nie będą chcieli się wyprowadzić. Postępowanie może więc potrwać 6-12 miesięcy. Długo!