Koszty wykończenia mieszkania mogą się wahać od 1 000 do 3 000 zł za metr kwadratowy. Tak duża różnica kosztów wynika z rodzaju zastosowanych materiałów do wykończenia oraz tego, czy wspieramy się pomocą architekta. Jakie są koszty wykończenia mieszkania w stanie deweloperskim?

Koszty wykończenia mieszkania – wstępne szacunki

Wykończenie metra kwadratowego mieszkania w stanie deweloperskim usytuowanego w dużym mieście może kosztować od 1 000 do ponad 3 000 złotych.

Różnica w kosztach wynika z:

  • rodzaju zastosowanych materiałów wykończeniowych
  • kosztów robocizny
  • tego, czy i w jakim zakresie wspieramy się pomocą architekta

Jeżeli kupując mieszkanie w dużym mieście, przeznaczymy stawkę w wysokości tysiąca za metr kwadratowy, możemy liczyć się ze standardem niskobudżetowym (ekonomicznym). Zastosowane zostaną podstawowe materiały i wyposażenie.

Decydując się na lepszą jakość materiałów i wyposażenie ze średniej półki będziemy musieli przeznaczyć ok. 1 500 do 2 000 zł za metr kwadratowy. Jest to tzw. standard średni.

Jeżeli marzymy jednak o wykorzystaniu naturalnych materiałów, a sprzęt i wyposażenie chcemy sprowadzić od uznanych producentów – wkraczamy już w standard wysoki. Kosztować nas będzie powyżej 3 000 zł za metr kwadratowy wykończenia. Za tę cenę otrzymamy propozycję funkcjonalnego rozplanowania wnętrz w 2-3 wariantach, zwykle na płaskim rzucie mieszkania (niekiedy w tej kwocie są też wizualizacje).

Pomoc architekta

Profesjonalny projektant wnętrz zaplanuje nam wygląd naszego mieszkania lub poszczególnych pokoi. Dopasuje też układ funkcjonalny mieszkania do naszych potrzeb oraz zaplanuje przebieg wszystkich instalacji. Orientacyjna cena za projekt podstawowy, inaczej zwany koncepcyjnym, to ok. 70-85 zł za metr kwadratowy. Za tę cenę otrzymamy propozycję funkcjonalnego rozplanowania wnętrz w kilku wariantach, zwykle na płaskim rzucie (czasami w tej kwocie dostaniemy też wizualizację).

Jeżeli oczekujemy większego zakresu usługi, czyli np. doboru materiałów wykończeniowych, propozycję kolorystyki oraz wizualizację pomieszczeń zapłacimy ok. 120-140 zł za metr kwadratowy. Za dodatkową opłatą dokupimy również nadzór autorski, w ramach którego architekt czuwać będzie nad zgodności wykonywanych prac z projektem.

A może wykończymy samodzielnie?

Możemy oczywiście zdecydować się wszystkimi pracami wykończeniowymi od początku do końca. Pomogą nam w tym różne pisma wnętrzarskie i portale internetowe. Sami podejmiemy wszystkie decyzje związane z aranżacją, wybierzemy konkretne materiały i urządzenia. Będziemy musieli też poszukać fachowców i nadzorować ich pracę. Przysporzy nam to dużo obowiązków, ale na pewno obniży koszty wykończenia mieszkania.

Related Posts