Jak wybrać schody do domu?

Niniejszy artykuł pod tytułem Pudełka i kartony, czyli zrób sobie szafę DIY nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Pudełka i kartony, czyli zrób sobie szafę DIY należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Wybór schodów wewnętrznych do domu lub mieszkania nie należy do łatwych. Nie dość, że muszą one być bezpieczne, to jeszcze dobrze by było, gdyby były one estetyczne i pasowały do wystroju. Jak wybrać schody do domu? Podpowiadamy w dzisiejszym artykule!

Jak wybrać schody do domu? Czym się kierować?

W dzisiejszym artykule podpowiadamy, jak wybrać schody do domu. Ważne kwestie, na które należy zwrócić uwagę, to:

  • Konstrukcja schodów – schody, które posiadają spoczniki, czyli podesty, będą bardziej komfortowe w używaniu od tych schodów, które ich nie posiadają, ale będą one zajmować więcej miejsca w domu,
  • Kształt schodów – jeśli nie dysponujemy dużą ilością wolnego miejsca w domu, warto zainwestować w schody o mniejszych wymiarach – takie są np. schody spiralne (kręcone), schody te są łatwe w montażu i wyglądają bardzo efektownie, minusem jest to, że są one wąskie, przez co korzystanie z nich wiąże się z pewnymi ograniczeniami,
  • Budżet – ilość finansów, którą jesteśmy w stanie przeznaczyć na schody do domu, również jest ważnym kryterium przy ich wyborze, jednymi z droższych są schody wachlarzowe, schody o tak skomplikowanej konstrukcji mogą kosztować nawet do 100 tysięcy złotych. Z kolei najtańsze są schody metalowe kręcone. Ich cena to około 2 tysiące złotych.

Jak wybrać schody do domu? Schody drewniane, metalowe, żelbetonowe, czy szklane?

Spośród wielu rodzajów materiału do wyboru, najczęściej wybieraną opcją są schody żelbetonowe. Montuje się je już na etapie budowy domu. Schody takie są ognioodporne, bardzo wytrzymałe, możliwe jest także ich dowolne wykończenie.

Alternatywnym i równie popularnym, rozwiązaniem, są schody drewniane. Tego typu schody pasują praktycznie do każdego wnętrza i same w sobie stanowią piękną ozdobę w mieszkaniu lub w domu. Do ich produkcji można użyć rodzimych gatunków drewna lub drewna egzotycznego.

Kolejny typ schodów to schody metalowe. Zazwyczaj mają one spiralny kształt, są niedrogie i możliwe do zamontowania nawet w bardzo ciasnych korytarzach. Atrakcyjna cena niestety nie idzie w parze z komfortowym użytkowaniem, dlatego lepiej nie montować takich schodów w domu, gdzie są małe dzieci lub osoby starsze.

Ostatni rodzaj schodów to schody stalowe, ze szklanymi stopniami i balustradą. Tego typu schody optycznie powiększają przestrzeń lokalu, pozwalają także na rozjaśnienie wnętrza. Rozwiązanie to jest szczególnie lubiane wśród właścicieli mieszkań urządzonych w stylu minimalistycznym.