Jak wybrać agencję nieruchomości? Na co uważać?

Niniejszy artykuł pod tytułem Pudełka i kartony, czyli zrób sobie szafę DIY nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Pudełka i kartony, czyli zrób sobie szafę DIY należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zakup mieszkania to jedna z najważniejszych decyzji w naszym życiu. Aby znaleźć swoje wymarzone, zgłaszamy się bardzo często do pośrednika z biura nieruchomości. Doradca pozna nasze preferencje i pomoże znaleźć obiekt naszych marzeń. Jak wybrać agencję nieruchomości i na co zwracać uwagę? Podpowiadamy!

Czy warto korzystać z pomocy?

Współpracując z biurem nieruchomości, otrzymujemy wiele korzyści. Przede wszystkim musimy pamiętać, że rynek nieruchomości jest zmienny, ofert jest wiele, a konkurencja z każdym dniem rośnie. Trudno się w tym wszystkim połapać. Na szczęście, zatrudniony przez nas pośrednik, zna się na temacie. Dopyta nas o nasze preferencje i możliwości finansowe, a potem przygotuje ofertę skrojoną na miarę. Oszczędzamy więc dużo czasu i stresu, który wiąże się z poszukiwaniem mieszkania na własną rękę.

Jak wybrać agencję nieruchomości?

Nie możemy tego zrobić zbyt pochopnie. Jest to bowiem poważna decyzja i należy ją dokładnie przeanalizować. Poczytajmy opinie w Internecie, popytajmy wśród znajomych, sprawdźmy stronę danej agencji. Zwróćmy też uwagę na parę cennych aspektów.

Są to:

  • wysoka jakość – wybierzmy biuro, którego ogłoszenia są dobrej jakości. Przyjrzyjmy się jakości zdjęć i opisów- z dużym prawdopodobieństwem nasze będzie wyglądało tak samo.
  • transparentność – wybierzmy biuro, w którym agenci nie są anonimowi i działają pod swoim nazwiskiem. Dodatkowo sprawdźmy, czy profil tego biura w mediach społecznościowych jest aktywnie prowadzony. Oraz dowiedzmy się, czy wszystkie działania przez nich podejmowane są jawne i jasne.
  • lokalizacja – biuro powinno znajdować się w naszej miejscowości albo stosunkowo niedaleko.
  • rzeczy, które je wyróżniają – warto zdecydować się na agencję, która wyróżnia się na rynku. Współpracuje z portalami, robi home staging czy profesjonalne sesje zdjęciowe. Jest to naprawdę ogromny plus.

Na co uważać? Pamiętajmy, że agent nieruchomości musi mieć licencję pośrednika, a także ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Należy zastrzec w umowie, że powinien on zebrać i zweryfikować całej dokumentacji związanej z nieruchomościami, przygotować odpowiednią umowę, umówić notariusza itp.

Umowy z pośrednikiem nie warto zawierać na czas nieokreślony – dobrze jest ustalić, do kiedy obowiązuje i w jaki sposób może zostać wypowiedziana. Ustalmy też prowizję. Pośrednicy nieruchomości nie mają swoich maksymalnych stawek. Wszystko zależy od ustaleń stron i chęci kupującego do negocjowania.