Jak przygotować mieszkanie do dezynsekcji?

2019.02.11

2 minuty i 23 sekundy

Zdjęcie stockowe

Spis treści:
  • Czym jest dezynsekcja?
  • Metody zwalczania owadów
  • Jak przygotować mieszkanie do dezynsekcji?
Niniejszy artykuł pod tytułem Mieszkanie z antresolą – wady i zalety nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Mieszkanie z antresolą – wady i zalety należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Potrzebujesz porady jak przygotować mieszkanie do denzysekcji? Nie wiesz jak się za to zabrać? Pomożemy Ci w tym!

Czym jest dezynsekcja?

Dezynsekcja to zwalczanie owadów. Nie należy mylić jej z dezynfekcją, deratyzacją ani deakaryzacją. Są to bowiem pojęcia związane kolejno ze zwalczaniem: mikroorganizmów, gryzoni i roztoczy.

Dezynsekcję przeprowadza się w mieszkaniach stosunkowo często. Możemy wykonać ją samodzielnie albo zlecić to zadanie specjalistycznej firmie DDD (nazwa podchodzi od rozwinięcia: dezynfekcja, dezynsekcja, deratyzacja) lub pest control (z ang. jest to zwalczanie szkodników).

Metody zwalczania owadów

Firmy stosują wiele różnych metod dezynsekcji. Możemy je podzielić na fizyczne, chemiczne, mechaniczne oraz biotechnologiczne. Wybór metody uzależniony jest od wielu czynników, tj. chociażby gatunek owada, z którym się walczy. Wybór odpowiedniego sposobu wymaga dużej wiedzy i doświadczenia.

Na rynku dostępne są środki, które polegają na zamgławianiu, opylaniu lub opryskiwaniu. Podczas tych zabiegów substancje chemiczne nanoszone są na powierzchnie pod postacią płynu lub mgły. Zawierają one składniki silnie trujące, dlatego podczas ich używania należy zachowywać dużą ostrożność. Z tego powodu powinny ich używać wykwalifikowane osoby, które wiedzą jak przeprowadzić zabieg, aby był on bezpieczny zarówno dla nich, jak i dla innych osób.

Jeżeli zamówiliśmy już usługi firmy, zaczynamy zastanawiać się, jak przygotować mieszkanie do dezynfekcji. Zależy to przede wszystkim od metody, jaka będzie używana. Te, które wymieniliśmy wyżej, czyli oprysk i zamgławianie, są najbardziej popularne i skutecznie zwalczają mrówki, karaluchy i prusaki.

Jak przygotować mieszkanie do dezynsekcji?

Odpowiednie przygotowanie mieszkania jest bardzo ważnym elementem. Ułatwia ono pracę specjalistom, a także może przełożyć się na polepszenie efektów zabiegów dezynsekcyjnych.

1) Przejrzyjmy nasze mieszkanie i sprawdźmy, gdzie szkodników jest najwięcej. Tą informacją podzielmy się z technikiem DDD, gdy pojawi się u nas.

2) Owady często zagnieżdżają się w miejscach trudno dostępnych, za meblami i sprzętami, dlatego powinniśmy poodsuwać je od ścian, żeby dostęp do tych miejsc był swobodny.

3) Usuńmy z pokojów, w których dokonywana będzie dezynsekcja, żywność, karmę dla zwierząt, przedmioty związane z higieną osobistą, zabawki i ubrania.

4) Odłączmy wszystkie urządzenia elektryczne od kontaktów.

5) Jeżeli posiadamy akwarium, musimy je pozakrywać, aby środki dezynfekcyjne nie dostały się do środka i nie zatruły naszych ryb.

6) Pozostałe zwierzęta, tj. psy czy koty oddajmy na przechowanie w bezpieczne miejsce.

7) W trakcie dokonywania dezynsekcji usuńmy się z pokoju, w którym pracuje technik DDD.

8) Mieszkanie powinniśmy opuścić na około 2 godziny.

9) Po upływie tego czasu możemy wrócić do mieszkania- otwórzmy wtedy wszystkie okna, aby dokładnie je wywietrzyć.