Kupując grunt pod budowę domu, często nie zastanawiamy się, jakie będą rzeczywiste koszty takiej inwestycji. W dzisiejszym artykule sprawdzamy, ile kosztuje uzbrojenie działki. Zapraszamy do lektury!

Ile kosztuje uzbrojenie działki – co oznacza, że działka jest uzbrojona?

Działka uzbrojona to działka, do której przyłączono prąd, gaz, kanalizację i wodę. Aby nazwać ją uzbrojoną, musi mieć dostęp przynajmniej do linii energetycznej i wodociągu. Dzięki podłączeniu mediów (poprzez wykonanie przyłączy) dom będzie miał dostęp do wody, elektryczności, gazu i kanalizacji.

Ile kosztuje uzbrojenie działki?

Ile kosztuje uzbrojenie działki? Jeśli chodzi o przyłączenie wody i kanalizacji, to koszty wynoszą około 300-400 złotych za każdy metr przyłącza. Dodatkowo należy brać pod uwagę także opłatę za projekt. Może ona wynosić nawet do 1000 złotych. Warto dodać, że gminy mają prawo pobierać od mieszkańców twz. opłatę adiacencką, opłata ta może wynieść nawet 50% wzrostu wartości nieruchomości w wyniku rozbudowy sieci wodociągowej.

Koszty przyłączenia gazu i prądu, zakładając, że sieć znajduje się w bliskiej okolicy od gruntu, to wydatek rzędu trzech tysięcy złotych. W cenie tej zawarty jest już projekt przyłączy. Aby otrzymać zgodę na podłączenie działki budowlanej do sieci elektrycznej, właściciel musi złożyć wniosek w zakładzie energetycznym (wniosek o określenie warunków przyłączenia).

Jeśli sieć znajduje się daleko od działki, zapłacimy za każdy dodatkowy metr przyłącza. Przyłącze zawsze wykonuje właściciel działki, na własny koszt.  Przy trudnym dostępie koszty te mogą wzrosnąć nawet 3 – 5 – krotnie!

Działka uzbrojona, czy nieuzbrojona? Co wybrać?

Dla osoby kupującej działkę najkorzystniej jest kupić grunt, który już ma dostęp do instalacji. Dostęp do mediów na pewno podniesie cenę gruntu, ale w ten sposób można uniknąć konieczności samodzielnego uzbrojenia działki (które z reguły wychodzi drożej).

Najlepiej przed dokonaniem zakupu sprawdzić koszty wykonania przyłącza elektrycznego oraz oszacować koszty wybudowania własnych studni i szamba. Ważny jest także czas. Na przyłącze prądu budowlanego trzeba czekać około pół roku, natomiast przyłącze prądu do działki to procedura, która może się rozciągnąć nawet do roku i dłużej! Podobnie wygląda sprawa z przyłączem gazu – czas oczekiwania może także wynieść rok lub więcej.

Related Posts