Gotowe mieszkania pod klucz – dla kogo są dobrym rozwiązaniem?

Niniejszy artykuł pod tytułem Pudełka i kartony, czyli zrób sobie szafę DIY nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Pudełka i kartony, czyli zrób sobie szafę DIY należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Gotowe mieszkania pod klucz to ciekawe rozwiązanie i alternatywa dla standardu deweloperskiego. Czym dokładnie są, jakie dają możliwości oraz jakie są ich zalety i wady? Podpowiadamy!

Czym są gotowe mieszkania pod klucz?

Są to mieszkania, których stan pozwala nam na natychmiastową przeprowadzkę. Ściany są pomalowane, podłogi położone, kuchnia i łazienka wykończone. Musimy jedynie przewieźć swoje rzeczy i gotowe! Jest to dosyć ciekawa oferta, jednak w Polsce nie decyduje się na nią zbyt wiele osób, bo tylko ok. 15%. Tym rynek polski różni się od innych krajów europejskich.

Czasami natrafimy również na mieszkania już umeblowane. Są to oferty raczej rzadkie i dosyć drogie. Jeżeli zdecydujemy się na kupno takiego mieszkania, deweloper wycenia nam usługę i podpisujemy z nim specjalną umowę. W niej określony będzie ostateczny termin wykończenia mieszkania. W tym momencie musimy również wpłacić zaliczkę.

Różne standardy

Gotowe mieszkania pod klucz zwykle oferowane są w kilku standardach. Najniższy może funkcjonować pod różnymi nazwami: podstawowy, klasyczny, czy standardowy. Wyższe to m.in. premium, optimum, prestige. Im wyższy standard, tym wyższe koszty. A jak to dokładnie wygląda?

Na początek dostajemy wstępne informacje o standardach w dziale sprzedaży. Po zdecydowaniu się na któryś dostajemy wstępny kosztorys. Później w biurze kosztowym dostaniemy ostateczny kosztorys pod nasz konkretny projekt. W tym momencie możemy się wycofać, ale zwykle musimy zapłacić wtedy za projekt. Jeżeli jednak się zdecydujemy, prace ruszają.

Gotowe mieszkania pod klucz: zalety i wady

Główną zaletą jest to, że nie musimy poświęcać swojego czasu na zakup materiałów budowlanych ani pilnować fachowców podczas robót. Możemy też wziąć jeden kredyt hipoteczny na zakup mieszkania i jego wykończenie, co zwykle jest korzystniejszą opcją niż dwie oddzielne pożyczki. Dodatkowo deweloperzy mogą kupić materiały oraz wynająć fachowców taniej niż jakbyśmy robili to sami.

Gotowe mieszkania pod klucz mają jednak swoje wady. Przede wszystkim wybór materiałów i usług jest często ograniczony. Poza tym wszystkie nasze osobiste pomysły na wykończenie usługi mogą znacznie podnieść stawkę dewelopera.

Ile to kosztuje? Stawki za wykończenie mieszkania są różne. Zależą przede wszystkim od standardu wykończenia, lokalizacji i zakresu usługi. Wykończenie pod klucz podnosi średnio cenę mieszkania w standardzie deweloperskim o ok. 700-800zł/m2. Pamiętajmy, że zawsze możemy spróbować negocjacji! Może akurat uda nam się złowić naprawdę korzystną ofertę?