Domy

Domy w stylu skandynawskim – jakie są zalety minimalizmu w budownictwie?

Współczesne budownictwo wykorzystuje coraz bardziej innowacyjne i niestandardowe rozwiązania. Obecnie odrzuca się cegły i pustaki i zastępuje się je prefabrykatami. Dodatkowo stawia się na minimalizm i prostą formę. To wszystko oferują nam domy w stylu skandynawskim. Jakie są ich zalety?

Domy w stylu skandynawskim – co powinniśmy o nich wiedzieć?

Budowle przypominają swoim kształtem masywną płytę. Ich ściany powstają przede wszystkim przy użyciu prefabrykatów i keramzytu. Charakteryzują się długą żywotnością i energooszczędnością.

Większość architektów tworząc domy w stylu skandynawskim, stawia na przestronne, minimalistyczne wnętrza, które charakteryzują się pięknym stylem. Pokoje, nie dość, że spełniają swoje podstawowe funkcje, to budzą w naszej głowie skojarzenia z ogromnym luksusem. Z całą pewnością będzie pasował do ludzi, którzy chcą zamieszkać w miejscu, które jest naturalne i bardzo przyjemne.

Wnętrze w skandynawskim klimacie

Pomieszczenia, jak już wspomnieliśmy, są bardzo przestronne. Charakteryzują się również dużą jasnością i rozświetleniem. Taki efekt został uzyskany przez pomalowane najczęściej na biało ściany. Biel pozwala na kontrastowanie mebli i przedmiotów o skrajnej stylistyce. Oprócz białego koloru używa się również błękitu, różu, ecru i różnych odcieni szarości, dzięki temu dobrze wyglądają na nich obrazy i fotografie.

Ściany w stylu skandynawskim wykańcza się również tapetami. Mają one tradycyjne formy, ale są nowoczesne w swojej formie. Podłogi natomiast są wykonane z desek brzozowych lub jesionowych o widocznych dużych słojach. Aby zachować jego naturalny kolor, stosuje się matowy lakier lub olej. Najczęściej podłogi są jednak bielone lub malowane na biał

Zalety domów w stylu skandynawskim

Czas budowy

Domy w stylu skandynawskim budowane są technologią szkieletową. Nie trwa to na ogół dłużej niż trzy miesiące. W porównaniu do domów tradycyjnych jest to wręcz zawrotna prędkość. Dzieje się tak, gdyż prawie żadna z prac, nie wymaga przestojów. Jedyna przerwa wymagana jest po wylaniu fundamentów. A i tak wynosi jedynie dwa tygodnie.

Koszty

Koszt budowy takiego domu jest niższy o około 30%. Wynika to z używania lżejszej konstrukcji i krótszego czasu budowy. To idealne rozwiązanie dla osób, marzących o własnym domu, a chcących zaoszczędzić na budowie trochę pieniędzy.

Energooszczędność

Ale domy w stylu skandynawskim to nie tylko oszczędność związana z jego budową, ale także z użytkowaniem. Dzięki poprawie istniejących parametrów stworzono model, którego cechą charakterystyczną jest znikoma ilość zapotrzebowania na energię. Dzięki pasywnym źródłom cieplarnianym możemy zwiększyć temperaturę bez konieczności instalowania ogromnych pieców grzewczych.

Remont

Przeprowadzanie remontu w domu skandynawskim jest bardzo proste. Bez problemu przeniesiemy gniazdka, czy wywiercimy otwory pod zdjęcia. Prace remontowe są w porównaniu z tradycyjnymi domami dużo łatwiejsze. A co za tym idzie, prace przy nim nie będą jedynie przykrym obowiązkiem. Możemy się zaskoczyć, gdy okaże się, że robimy to z przyjemnością!

Related Posts