Dom z zimowym ogrodem – hit, czy kit?

Niniejszy artykuł pod tytułem Pudełka i kartony, czyli zrób sobie szafę DIY nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Pudełka i kartony, czyli zrób sobie szafę DIY należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Dom z zimowym ogrodem to dom wyposażony w dodatkową przeszkloną przestrzeń, która może pełnić wiele ról. Jakie wady i zalety ma to rozwiązanie? Ile kosztuje? Postanowiliśmy to sprawdzić!

Dom z zimowym ogrodem – energooszczędność, prosta forma i nowoczesne rozwiązania

Dom z zimowym ogrodem  to dom, który posiada wyjątkowy ogród, z którego uroku domownicy mogą korzystać przez cały rok. Konstrukcja ta z reguły jest przeszklona i może się znajdować na parterze, na dachu, na tarasie lub na piętrze. Wejście do ogrodu może prowadzić prosto z domu lub poprzez korytarz. Zimowy ogród może być także połączony z tarasem, pokojem dziennym lub główną sypialnią.

Tego typu domy pojawiają się coraz częściej w nowoczesnym budownictwie. Są zazwyczaj dwukondygnacyjne i posiadają użytkowe poddasze. Budowa na planie prostej bryły, nowoczesne ekologiczne rozwiązania grzewcze oraz liczne przeszklenia stanowią o tym, że domostwa tego typu są bardzo energooszczędne.

Dom z zimowym ogrodem

Nowoczesne domy są zazwyczaj podzielone na dwie strefy – dzienną i nocną. Dodatkowa przestrzeń, tzw. ogród zimowy, może być także użytkowana w dwójnasób. Może stanowić strefę relaksu, służyć jako gabinet do pracy, stanowić pokój zabaw dla dzieci lub elegancją i nietypową jadalnię.

Gotowy do zamieszkania dom z ogrodem zimowym możemy mieć już w cenie od 395 tysięcy złotych. Takie ceny można spotkać między innymi w województwie lubelskim. Z kolei w województwie kujawsko-pomorskim za wolnostojący dom z ogrodem zimowym o powierzchni ponad 200 metrów kwadratowych zapłacimy ponad 600 tysięcy złotych.

Koszt zakupu i montażu domowej oranżerii na stelażu aluminiowym może wynosić od 2 100 do 4 000 złotych za metr kwadratowy. Nieco tańsze, ale mniej praktyczne (ponieważ wymagają okresowych konserwacji), są ogrody zimowe z drewna.  O ile ceny domów z takim rozwiązaniem i koszty budowy nie są wysokie, to już koszty eksploatacji mogą znacznie przewyższyć oczekiwania.

Ogród zimowy należy ogrzewać zimą, a latem chłodzić lub zacieniać. Na jego ogrzewaniu można nieco zaoszczędzić, jeśli umieści się go od strony południowej. Inna kwestia wymagająca przemyślenia to sam fakt, że w ogrodzie znajdą się żywe rośliny. Niezależnie od tego, jakie gatunki zasadzimy, będą one wymagały opieki przez cały rok. Pod nieobecność domowników, ktoś musi je pielęgnować!