Czym ogrzewać dom? Trendy 2019

Niniejszy artykuł pod tytułem Pudełka i kartony, czyli zrób sobie szafę DIY nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Pudełka i kartony, czyli zrób sobie szafę DIY należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Ceny węgla systematycznie rosną, a mimo to ogrzewanie tym sposobem jest nadal najpopularniejszą opcją. Niestety, dym niszczy zdrowie, dorzucanie do pieca jest kosztowne. W dodatku w związku ze smogiem, w województwie małopolskim, zaczęły pojawiać się restrykcje regulujące palenie węglem. Czym więc ogrzewać dom w 2019 r.? Podpowiadamy!

Węgiel i afera smogowa

W Polsce piece na węgiel znajdują się w ponad 5 mln domów. W samej Małopolsce jest to pół miliona ludzi. W Krakowie w ciągu paru lat udało się zlikwidować 20 tysięcy pieców. W całym regionie mają jednak zniknąć wszelkie stare modele, które emitują do powietrza ogromne ilości pyłów. Zastąpić mają je nowoczesne kotły, które spełniają normy unijne. Ze sprzedaży zostają wycofane najgorsze odpady węglowe: muły i flotokoncentraty.

Dotacje na ekologię

Na ogrzewanie ekologiczne można dostać dotację związaną z ograniczeniem emisji zanieczyszczeń. Niektóre firmy przygotowują również dodatkowe bonusy dla mieszkańców, którzy zdecydują się na ekologiczne rozwiązania. Rząd pracuje też nad promocją ogrzewania elektrycznego i wprowadzeniu niższych stawek za nie. Niestety taryfy antysmogowe z 2017 i 2018 r. okazały się mało atrakcyjne.

Czym ogrzewać dom? Różne rodzaje paliwa

Węgiel

W Małopolsce, jak już wspomnieliśmy, obowiązuje ustawa antysmogowa. Oznacza to, że palenie dopuszczalne jest tylko w nowoczesnych kotłach, kosztujących ok. 8 tys. zł. Samorząd dofinansowuje likwidację starych pieców i pomaga z instalacją nowych.

Rząd pracuje również nad normami dla rodzaju węgla. Docelowo będzie można kupić tylko dobrej jakości węgiel, tj. węgiel orzech. Kosztuje on ok. 1 000 zł za tonę. Rząd pracuje też nad normami dla węgla. Jeśli przepisy wejdą w życie, do domowych kotłów będzie można kupić tylko dobrej jakości węgiel, np. węgiel orzech – koszt ok. 1000 zł za tonę.

Pamiętajmy, że jeżeli kupujemy gorszego rodzaju węgiel, jest on mniej kaloryczny, a co za tym idzie-mniej wydajny. Będziemy musieli dorzucić go do pieca znacznie więcej niż tego dobrej jakości. Roczne ogrzewanie domu o powierzchni 150 m kw. to koszt ok. 4 000 zł rocznie.

Ogrzewanie gazowe

Dużo wygodniejsze i tańsze. Niestety, nie wszystkie gminy w Polsce mają dostęp do gazu ziemnego. Koszt ogrzewania gazowego to jednorazowe przyłączenie sieci gazowej do budynku i rachunki rozliczane na podstawie licznika.

Pompy ciepła

Są przyjazne dla środowiska naturalnego i korzystne w eksploatacji. Mają możliwość generowania ciepła z powietrza, wód i gruntu. Koszt inwestycji jest jednak dosyć duży, bo na zakup pompy należy przeznaczyć kilkadziesiąt tysięcy złotych.