Puls Biznesu podawał ostatnio, że średnia cena za 1 metr kwadratowy mieszkania we Wrocławiu to wydatek rzędu 5-5,5 tys. zł. Czy rzeczywiście tak jest? Sprawdzamy ceny mieszkań Wrocław 2019!
Z najnowszych danych NBP i raportu AMRON-SARFiN wynika, że ceny mieszkań we Wrocławiu wciąż idą do góry. Początkiem roku 2019 za lokal z rynku pierwotnego zapłacilibyśmy około 6 – 7 tysięcy złotych. Obecnie, ceny te są wyższe.
Według danych udostępnionych przez portal Bankier.pl średnia cena mieszkania we Wrocławiu na rynku pierwotnym to 7 726 złotych za metr kwadratowy. Tym samym Wrocław znajduje się w czołówce miast, w których mieszkania są droższe w porównaniu z innymi województwami. Tuż obok uplasowały się: niezmiennie najdroższa Warszawa (8 537 złotych za metr kwadratowy), Kraków (8 091 złotych za metr kwadratowy) oraz Gdańsk (8 704 złotych za metr kwadratowy).
Jak się okazuje, najdroższe są te mieszkania, które mają niewielki metraż. Za mieszkanie we Wrocławiu o powierzchni do 38 metrów kwadratowych zapłacimy nawet 8 – 9 tysięcy złotych za metr kwadratowy. Tymczasem mieszkania o powierzchni większej, np. powyżej 60 metrów kwadratowych, kosztują niewiele ponad 7 tysięcy złotych za metr. Podobną tendencję można zaobserwować na rynku wtórnym.
Według danych udostępnionych przez portal Bankier.pl średnia cena mieszkania we Wrocławiu na rynku wtórnym to 7 703 złotych za metr kwadratowy. To nieco więcej niż w Poznaniu, ale zdecydowanie mniej niż zapłacilibyśmy za mieszkanie z rynku wtórnego w Warszawie, Krakowie lub Gdańsku.
Na rosnące ceny mieszkań w stolicy Dolnego Śląska wpływa przede wszystkim duży popyt na lokale. Nawet jeśli mieszkańców miasta i młodych ludzi nie stać na własne mieszkanie, wysoka dostępność kredytów sprawia, że decydują się oni na zakup. Niewielu z nich postanawia poczekać na lepsze ceny. Inna przyczyna wzrostu cen mieszkań to wzrost cen materiałów budowlanych.
Rynek mieszkaniowy we Wrocławiu, zwłaszcza wtórny, napędzają także inwestorzy. Kupowanie mieszkań i ich odnawianie, tym bardziej że są one zlokalizowane w bardzo atrakcyjnych dzielnicach, zdecydowanie się opłaca. Mimo że stawki za metr kwadratowy mieszkań z rynku wtórnego są nieco stabilniejsze na przełomie lat, to są one często wyższe od stawek, które obowiązują na rynku pierwotnym.