Budowa domu krok po kroku – poradnik

Niniejszy artykuł pod tytułem Pudełka i kartony, czyli zrób sobie szafę DIY nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Pudełka i kartony, czyli zrób sobie szafę DIY należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Stawianie własnego domu to wieloetapowa inwestycja, która wymaga od nas zaangażowania i rozwagi. Przedstawiamy poradnik “Budowa domu krok po kroku”, który pomoże nam zrozumieć, co i kiedy należy zrobić oraz z jakimi zagadnieniami natkniemy się na drodze do naszej wymarzonej posiadłości.

Budowa domu krok po kroku

Krok 1. Znajdźmy i zakupmy działkę

Aby znaleźć grunt pod budowę domu, musimy sprawdzić działkę pod kątem jej wymiarów i możliwości zagospodarowania przestrzeni. Musimy wiedzieć, czy działka jest objęta miejscowym planem zagospodarowania.

Jeżeli nie, będziemy musieli pamiętać, że czekać nas będzie złożenie wniosku o Warunki Zabudowy. Dowiedzmy się też, jaką dokładnie wartość ma nasza marka.

Krok 2. Wybierzmy projekt domu

Aby to zrobić, musimy sprecyzować nasze wymagania dotyczące funkcjonalności i bryły wymarzonego budynku. Wybierając gotowe projekty, powinniśmy pamiętać, że każdy projekt można zmienić i udoskonalić. Skonsultujemy wszystkie nasze wątpliwości z architektem.

Krok 3. Zaplanujmy finansowanie

Musimy rozważyć każdą propozycję pod kątem kosztorysu. Pomoże nam w tym doradca budowlany. Musimy zdecydować, gdzie najlepiej oszczędzić, a gdzie trzeba zapłacić pełną cenę.

Możemy oczywiście starać się o kredyt pod budowę w domu. Tu niezbędna będzie obecność rzeczoznawcy, który wyceni szacunkowo naszą nieruchomość.

Krok 4: Formalności przed budową.

  • Wykonanie mapy do celów projektowych w skali 1:500 przez uprawnionego geodetę
  • Dostosowanie projektu domu jednorodzinnego do warunków lokalnych terenu
  • Zgłoszenie budowy domy
  • Pozwolenie na budowę domu

Krok 5. Znajdźmy firmę wykonawczą.

Wybór ekipy budowlanej powinniśmy rozpocząć od weryfikacji kosztorysów ofert wysuwanych przez poszczególne firmy. Jeśli mamy wątpliwości, polecamy zlecenie usługi weryfikacji firm wykonawczych. Takie zlecenie może kosztować ok. 200-600 zł, ale nie powinniśmy w tym przypadku żałować wydanych pieniędzy.

Musimy zatrudnić również Kierownika Budowy. Przed podpisaniem umowy warto się upewnić co do możliwości jego zmiany w trakcie realizacji, gdyby była taka potrzeba.

Krok 6. Budowa domu – stan surowy zamknięty

Tym mianem określamy etap budowy, gdzie istnieją już fundamenty, ściany, słupy, stropy, dachy z pokryciem dachowym, ściany działowe, stolarkę okienną i drzwiową zewnętrzną.

Krok 7. Etap wykończeniowy

Tu otrzymujemy już stan “pod klucz”- czyli dom do wprowadzenia się lokatorów.

Krok 8. Formalności po zakończeniu budowy.

Po zakończeniu prac musimy zawiadomić właściwy urząd. Jeśli nie zgłosi on sprzeciwu w ciągu 14 dni, możemy przystąpić do użytkowania nieruchomości.